Siłowniki hydrauliczne pozwalają na bezproblemowe podnoszenie dużych ciężarów i stosowane są w maszynach pracujących w dużym obciążeniu. Dlaczego warto poddać je regeneracji?
Co jest najczęściej przyczyną uszkodzeń?
Siłowniki hydrauliczne narażone są na przeciążenia czy też działanie różnych niekorzystnych czynników tj. warunki atmosferyczne np. mrozy lub trudne warunki pracy. Przyczyną uszkodzeń może być zaniedbanie okresowych przeglądów, niewłaściwe parametry oleju w układzie lub jego zanieczyszczenia. W efekcie dochodzi do problemów z utratą szczelności pomiędzy cylindrem a tłokiem na skutek niewłaściwego zużycia uszczelnień lub uszkodzenia gładzi elementów tłoczyska lub cylindra.
Regeneracja – na czym polega?
Regeneracja siłowników hydraulicznych to, najogólniej mówiąc, działania pozwalające na przywrócenie ich prawidłowej funkcjonalności. Jak przebiega cały proces?
Na początku trzeba rozebrać siłownik, aby dostać się do każdej z jego części. Właśnie wtedy specjalista jest w stanie wyłapać nieścisłości w budowie, jak i stopień zużycia poszczególnych elementów. Następnie decyduje on o tym, które z uszczelnień i innych części wymienić. Powierzchnie wewnętrzne cylindra zostają często odnowione poprzez ich chromowanie i szlifowanie. Czasem regeneracji lub wymianie podlegają też inne elementy – wszystko zależy od danego rodzaju zużycia.
Dlaczego warto postawić na regenerację?
To, czy regeneracja siłownika będzie skuteczna, zależy od stopnia uszkodzenia. Jeśli potrzebna jest jedynie nieinwazyjna naprawa ważnych elementów i wymiana części naturalnie szybko się zużywających, wtedy regeneracja jest idealnym rozwiązaniem. Łączy w sobie ekonomię i szybkość wykonania. Ale istnieją przypadki, gdy siłownik jest już na tyle uszkodzony, że lepiej zakupić nowy. Niestety, wiąże się to z dużymi kosztami. Właśnie dlatego warto okresowo przeglądać stan każdego z tych urządzeń i poddawać je do regeneracji, zapewniając im w ten sposób dłuższą sprawność użytkową.